Blogger sınırlamaları !

  • Forum kurallarına uyarak hareket ediniz aksi takdirde yönetim sorumlu tutulmaz

WualHasan

Yeni Üye
15 Tem 2019
26
12
3
Ankara
Blogger Hesap sınırlaması
Bir hesaba en fazla 100 blog kurabilirsiniz. Bunlara alt etki alanı ve özel alan adı da dahildir. Her hesap için 300 bloğu takip edebilirsiniz. Görüntü en fazla 1600 piksel büyüklüğünde olmalı. Barındırma sınırsız ve hız kısıtlaması yok. Google’ın blogger ile ilgili bazı kural ve düzenlemeleri vardır.

Bu kural ve düzenlemeleri ihlal ettiğinizde bloğunuzun kısıtlamasına ve kapatma hakkına sahip yani istediği bir zaman politikaların ihlali sonucunda hesabınızı kapatabilme hakkına sahiptir.

Blog Sınırlaması
Bloğun adı en fazla 90 karakterli olmalı, alt alan adı ( alanadı.blogspot.com) 37 karakterli. Blog açıklaması 500 karakterden uzun olmamalı, en fazla 100 kişi bloğa üye olabilir. Makale sınırlaması yok. Ancak yazıların boyutlatlarına göre bir sayfada blog yazılarınız az görünebilir.

Ayrıca blog yazılarınız yanlışlıkla sildiğinizde geçmiş önbellek sayesinde geri kurtarabilirsiniz . blog başına en fazla 5000 tane benzersiz etiket oluşturabilirsiniz.

Diğer Sınırlamalar
Bloğunuzun sayfaları, ana sayfa arşiv ve benzeri sayfaların boyutları 1mb ile sınırlıdır. Bu sınır aşıldığında diğer gönderiler diğer sayfalara kayacaktır. Mobil ve akıllı telefonlar üzerinden yüklenen resimlerin boyutu 250k dan büyük olmamalı. Ayrıca bir blog için depolama limiti 15 GB’tır. Etiket uzunluğu maksimum 200 karakter olmalı.

Blog yazılarının URL’leri SEO dostu değil, URL içinde bulunduran ay ve yıl ibaresini kaldırılamıyor. Bloglarınızı yedekleyip başka bir platforma taşıyabilirsiniz. Tema konusunda blogger işlevliği iyi değil. Bir temayı istediğiniz gibi değiştiremiyorsunuz.

Sonuç: Blogger, tamamen ücretsiz bir platform ( özel bir alan adı almak istiyorsanız 30-40 TL cıvarı bir miktarı gözden çıkarmanız gerekir) bundan dolayı çok tercih edilen bir paltform ancak gelişime uygun bir platform değil. Eğer yüksek hedefleriniz varsa tamamen barındırması size ait olacak bir site kurmanızı tavsiye ediyorum.

Bende eski blogger kullanıcısıyım ve bazı konularda özellikle URL ve tema konusunda sınırlamalara denk geldiğim için WordPress’e taşındım. WordPress için, yıllık ortalama 250-300 TL gibi bir hosting ve alan adı bedeli ödüyorum. Doğal olarak WordPress’te daha çok kontolle sahibim.
 
  • Beğen
Tepkiler: Oktaykum