Neden Windows ?

• Forum kurallarına uyarak hareket ediniz aksi takdirde yönetim sorumlu tutulmaz

Admin

Yönetici
Administrator
1 Tem 2019
119
46
28
Sakarya
www.teknoneed.com
  1. Oyun meraklıları için Linux hala çok yabancı bir işletim sistemi.3 boyutlu oyun sektöründe satılan -oynanan oyunların hemen hemen hiçbiri şuan için Linux işletim sistemlerinde oynanamıyor. Bu durum benim için pek önem arzetmese de genel anlamda Linux’un henüz atlatamadığı önemli bir handikapı.
  2. Program kısıtlaması da Linux için önemli bir dezavantaj. Özellikle Adobe‘nin tasarım ve programlama araçları için Linux uygun durumda değil. Bunu şuan için geçici bir durum olarak nitelendirebiliriz.Adobe firması yakın zamanda açık kaynak yazılımlara destek verdiğini duyurdu ve bazı hizmetleri yayınlamaya başladı .Hali hazırda alternatif programlar da yok değil. Photoshop/Gimp, MS Office/Open Office karşılaştırması isteyen kullanıcıları bu dezavantajları ortadan kaldırabilir. Şahsen fikrimi söylemek gerekirse , Adobe Dreamweaver gibi bir programı Linux’de kullanmak istiyorum.Günümüzde faaliyet gösteren masaüstü yazılım firmaları büyük çoğunlukla Windows platformları için ürün geliştirmeye öncelik veriyor. Sebebi , tabiki tamamen duygusal.
  3. Tüm avantajlarına rağmen hala Linux’un en büyük sorunu karşısında 90% gibi kullanım oranına sahip bir rakibi olması.Pastanın büyüğünü alan Microsoft tabi ki , yazılım sektörüne de istediği gibi yön verebiliyor. Gerek donanım uyumluluğu, gerekse yazılım standartları konusunda da tekel olmasının avantajlarını da sonuna kadar kullanıyor.Geçtiğimiz ay içinde bunun en basit kanıtı olarak OOXML olayına şahit olduk.
  4. Linux sistem ve donanım uyumsuzluğu konusunda da epey uğraştıran sorunlarla karşılaşabilirsiniz. En basitinden Windows işletim sisteminde kolayca kurup kullanabildiğiniz web kameranızı , aynı kolaylıkla Linux’de kullanamayabilirsiniz.Yine de bu konuda yukarda bahsettiğim destek forumlarında fazlasıyla yardım bulabilirsiniz. İlk başlarda en basit sorunlarda bile bu forumlara başvuracağınızı bilmeniz faydalı olur.
kaynak: https://www.serpito.com/linux-kullanmak-icin-9kullanmamak-icin-4-sebep/